Tel: (0312) 446 23 12
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji ABD Nöroimmünoloji Ünitesi

Doktorunuz Öneriyor: Beslenmede 10 Altın Kural

 

1-) Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler beslenmenizden eksik olmasın. Yemeklerde bolca sarımsak ve soğan kullanın.( Sosyal ortamlara katılırken yarattığı koku dikkate alınarak !)

2-)Bazı sebzelerin koruyucu gücü çok yüksektir. Brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve lahanagiller öğünlere eklenmelidir

3-)Hastalık karşıtı antioksidanlardan zengin beslenin. Bunun için her gün 3-4 bardak beyaz veya yeşil çay içilmelidir.

4-)Böğürtlengiller, portakal, kivi , maydonoz en iyi C vitamini kaynaklarındandır. Günde 2 porsiyon tüketilmelidir.

5-)Baharatların metabolizmayı hızlandırıcı ve iyileştirici gücü için pul biber, zerdeçal, zencefil, karabiber, kimyon, kekik, nane eşit oranda karıştırılıp yemek ve çorbalarda kullanılmalıdır.

6-)Şeker bağışıklığı düşüren, kanser hücrelerini besleyen zehirdir. Şeker isteğinizi sağlıklı kaynaklardan karşılayıp tatlı isteğinizi köreltin. Her gün 1-2 adet hurma yenmelidir.

7-) Doymamış yağlardan zengin, omega 3,6 içeren doğal yağlardan yararlanın. Yemeklere, salata ve yoğurda çörek otu ve keten tohumu veya ay çekirdeği-çiğdem-sıkça eklenmelidir.

8-)Sağlıklı ortamda yetişen protein kaynakları direnci güçlendirir. Kırmızı et ve balık ana öğünlerde ihmal edilmemelidir.

9-) Badem, Fındık, Antepfıstığı E ve B vitamini birleşimi yağlı tohumlardır, bağışıklığı destekler. Her gün 1 avuç tüketilmelidir.

10-)Bağışıklığın kalesi bağırsaklar ve midenin sağlığı için iyi bakterilerden zengin flora sağlayan kefir her gün 1 bardak tüketilmelidir.