Her iki kişiden birinin başı ağrıyor – Cumhuriyet

Her iki kişiden birinin başı ağrıyor

Türkiye’de nüfusun yüzde 45’i baş, yüzde 16’sı migren ağrısı çekiyor. Bu insanların büyük kısmı ağrıyı önemsemiyor ve bir nöroloğa başvurmuyor. En sık yaptığımız hata ise reçetesiz aldığımız bir ilaçla bu ağrıyı durdurmaya çalışmak.

 

2014, ‘Avrupa Beyin Yılı’ olarak ilan edildi. Bu kapsamda ülkemizde de beyin hastalıklarıyla ilgili farkındalığın artırılması ve koruyucu önlemlerin alınması için Türk Nöroloji Derneği tarafından ‘Türkiye Beyin Yılı’ projesi başlatıldı. Milliyet gazetesindeki haberdei Türkiye’nin beyin sağlı mercek altına alındı.

Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Rana Karabudak; ülkemizde en çok görülen nörolojik hastalıklar hakkında bilgi verdi: “Baş ağrısı, beyin-damar hastalıkları, inme, sara, Parkinson, Alzheimer ve Multiple Skleroz sık karşımıza çıkan sorunlardan. Beyin-damar hastalıkları; dünyada olduğu gibi bizde de ölüme yol açan rahatsızlıklar arasında ikinci, sakat bırakmada ise birinci sırada.

DOKTORA SIK BAŞVURMA NEDENİ

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, baş ağrısı özürlülüğe yol açan hastalıklar arasında ilk 10’da yer alıyor.
Dünyada doktorlara başvuruların yüzde 4’ünü baş ağrısına bağlı sorunlar oluşturuyor.
Türklerin de yarısının baş ağrıyor. Nüfusun yüzde 16’sı migrenle mücadele ediyor.
Türkiye Başağrısı Epidemiyoloji Çalışması’nın verilerine göre; migren hastalarının yüzde 90’ının hayat kalitesi ciddi anlamda etkileniyor ve yüzde 30’unda önemli derecede işgücü kayıpları meydana geliyor.

KADINLAR RİSK ALTINDA

Multipl Skleroz (MS), Türkiye’de 35-40 bin kişiyi etkiliyor. Hastalığın özellikle 20-40 yaş arasında başlama sıklığı yüksek. MS’e yakalanma riski, kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor.
MS’te; son beş yılda etkinliği giderek artan ilaçlar kullanılmaya başlandı ve ağızdan alınabilen bu ilaçlar, uzun yıllardır iğne tedavilerini sürdüren hastalar
için önemli bir alternatif oluşturdu.”

BU BELİRTİLER VARSA NÖROLOĞA GİDİN

– Periyodik veya kronik baş ağrıları.
– Günlük yaşamı etkilemeye başlayan unutkanlık, davranış bozuklukları, kişilik değişiklikleri, hayal görme.
-Kendine bakım-hijyende bozulma.
– Kişinin hareketlerinde ortaya çıkan yavaşlık ya da istemsiz hareketler.
– Yapılan işe uyumlu olmayan halsizlik.
– İnatçı olabilen karıncalanma hissi.
-Denge sorunları.
– Konuşma bozuklukları.
– Geçici görme kaybı veya çift görme.
– Göz kapağında düşüklük ve göz bebeklerinin büyüklüklerinde farklılık.

RAKAMLARLA TÜRKİYE

– Türkiye’nin toplam sağlık harcamalarının beşte birini beyin hastalıklarından kaynaklı maliyetler oluşturuyor.
– Sayısı 500-700 bini bulan sara hastaların büyük kısmı tedavi göremiyor.
– Akraba evliliklerinin sık olması, Parkinson riskini artırıyor. Ülkemizde 100 bin Parkinson hastası var.
– MS hastalığı 35-40 bin kişide görülüyor.
– Nüfusun yüzde 45’i baş, yüzde 16’sı da migren ağrısı çekiyor.

İNSAN BEYNİNİN MODELİ OLUŞTURULUYOR

Beyin hastalıklarının daha iyi anlaşılması ve etkili tedavilerin geliştirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Pek çok ülkenin katıldığı ortak projelerle; insan beynindeki hücreler arasındaki trilyonlarca bağlantının haritası, çok gelişmiş üç boyutlu mikroskopi ve hücre boyama teknikleriyle gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Bu verilerden yola çıkılarak, bilgisayarların yardımıyla insan beyninin bir modelinin oluşturulması hedefleniyor. Ayrıca genetik teknolojisindeki gelişmeler, daha büyük DNA bölümlerinin daha kısa sürede ve daha etkin taranmasına olanak sağlıyor. Yakın gelecekte sağlıklı çalışan bir beynin fonksiyonu için kritik genlerin yanı sıra hastalıklardan sorumlu genlerin de saptanması kolaylaşacak.